
Йога практика
Асани
Асани - видове
Йога асаните и връзката между тялото и ума
Умът и тялото не съществуват отделно едно от друго, въпреки че хората имат склонност да мислят и действат по такъв начин.
Грубата форма на ума е тялото, а фината форма на тялото е умът.
Практикуването на асани ги интегрира и хармонизира. И тялото, и умът носят в себе си напрежения, "възли". На всеки ментален възел съответства и физически, мускулен възел и обратното. Целта на асаните е да се освободят тези възли.
Асаните облекчават менталните напрежения, като им въздействат на физическо ниво, т. е. действат соматопсихически, от тялото към ума. Добре избраният комплекс от асани, комбиниран с пранаяма, шаткарми, медитация и йога нидра, може много да помогне за елиминиране на тези възли, атакувайки ги и от ментално, и от физическо ниво. Резултатът е освобождаване на скритата енергия- тялото се изпълва с жизненост и сила, умът олеква и става съзидателен, уравновесен и изпълнен с радост и ставаме все по-уверени във всички области на живота.
Йога асани и физически упражнения
Йога асаните често се смятат като форма на упражнение. Те не са упражнения, а техники, които поставят физическото тяло в определени пози, които допринасят за развитието на способността за осъзнаване, релаксация, съсредоточаване и медитация. При асаните няма пренапрягане и натрупване на млечна киселина в мускулите, което води до умора и муслулна треска. При йога асаните целта е стабилността и неподвижността на мускулите, докато при физическите упражнения е движението им. При бавното движение мускулите се напрягат и разтягат само толкова, колкото е необходимо и се тренира издържливостта им, не се уморяват и имат повече енергия. Разбира се тази стабилност и издържливост на мускулите не може да се постигне веднага и в началото ще има усещане за напрежение и ускоряване на сърдечния ритъм. Но ако постепенно се развие силна основа, практикуването на по-сложни асани става лесно и правилно и може да се постигнат желаните резултати.
При бавно и осъзнато изпълнение на асаните се постига умствен контрол.
При изпълнение по-важно е как навлизаме в дадена асана и как задържаме в нея, отколкото техническото съвършенство на формата, която може би сме в състояние да задържим, докато сме в позата.
Главното е да използваме асаната като преносител за насочване на праната (жизнената енергия) към онази част на тялото, която се стремим да подобрим или излекуваме. Лечебното въздействие идва от прана (енергията) а не от самата асана.
За да навлезе праната в тялото се изисква свързване на дишането с позата.
Навлизането и оставането в една асана с концентрация върху дъха е много по-въздействаща практика, отколкото съсредоточаването върху телесната техника.
Този тип изпълнение изисква да се движим с прана, което означава да сме съсредоточили вниманието си върху свободния поток на енергия, а не върху насилственото задържане в определена поза.
Статичността на тялото трябва да дойде в резултат на освобождаване от напрежението, а не чрез изкуствено задържане на дадена асана.
Много по-важно е как изпълняваме дадена асана, отколкото коя конкретно асана правим. Правилно избрана асана изпълнена по погрешен начин няма да бъде полезна.
Съществуват няколко основни групи асани:
-
паванмуктасани - освобождават енергийните блокажи в тялото и развиват осъзнаване на по-фините ефекти в тялото, като по този начин създават стабилна основа за усъвършенстване на йогийските асани. Подходящи са всички, включително и за лежащо болни и много възрастни хора;
-
назад навеждащи – насочени срещу гравитацията, стимулират мускулите и нервите на корема и гърба, освобождават от подсъзнателно натрупаното напрежение, отварят съзнанието навън (екстровертиращи) и създават позитивна нагласа към света;
-
напред навеждащи – използват се гравитацията, сгъването на тялото и издишването за освобождаване на напрежението и болката от тялото, както и за постигане на съсредоточаване навътре (интровертност), покой и смиреност;
-
изправени – имат разтягащ и заздравяващ ефект върху мускулите на гърба, раменете и краката („офис“ асани), подобряват стойката и увеличават капацитета на дишане;
-
усукващи гръбнака – подобрява храненето на дисковете на гръбнака, увеличават потоците прана в надите по целият гръбнак и особено в областта на слънчевия сплит и пъпа, което стимулира, подхранва и обновява вътрешните органи и тъкани, както и нервната и ендокринната системи. На психологично и емоционално ниво се засилва способността за разрешаване на проблемите в живота.
-
обърнати – насочват кръвообращението към горната част на тялото и главата и имат освежаващ и тонизиращ ефект, намаляват тревожността и стреса, увеличават самочувствието, работоспособността, концентрацията, както и способността да виждаме нещата по нов начин и да бъдем креативни.
-
балансиращи – развиват центъра на равновесието в мозъка, подобряват координацията на мускулите и стойката на тялото, развиват физически, психически и емоционален баланс, концентрацията, намаляват несъзнателните движения (включително и тикове), тревожността и стреса.
-
Релаксиращи, медитативни асани и йога упражнения за очите – разглеждат се по отделно.
Още интересни статии за разглеждане
Посетете ни
